Welcome to Elite Roleplay Forum

Inregistreaza-te acum pentru a beneficia de toate facilitatile!

Sign in to follow this  
Followers 0
Drex

[GHID] Cum sa editezi corect o poza roleplay

Posted (edited)

PacIBeU.png

Salut, astazi va voi invata cum sa editati corect si bine o poza roleplay, pentru inceput trebuie sa descarcam un photoshop, toate variantele de photoshop sunt bune, insa eu recomand photoshop CS5, eu il folosesc pe acesta, pentru ca este usor de folosit. Dupa ce am descarcat o varianta de photoshop, trebuie sa avem o poza artistica si una cu roleplay, poza artistica se face cu F7 pentru a nu aparea harta, viata sau banii. Dupa ce am facut artistica avem nevoie de roleplay, acesta se face ca de obicei doar ca trebuie sa ii facem un screenshot (F8) sau putem face si mai multe, poza cu roleplay se face cu /background. Pana acum avem aceste doua lucruri, dupa asta intram in Photoshope, intram la File->Open si selectam cele doua poze. Dupa acest lucru creem un document, il denumim daca dorim si ii setam rezolutia, dupa ce am facut acest lucru intram pe poza cu artistica, selectam prima ustensila de pe bara din stanga si tragem poza artistica pe documentul creeat, dupa acest lucru de obicei pe artistica apare numele server-ului, pentru a nu mai aparea selectam ustensila crop tool, adica a cincea ustensila de pe bara de utilitati (daca o gastiti apasati click dreapta pe al cinciea ustensila si selectati crop tool) si tineti click stanga si selectati ceea ce doriti dupa bunul plac. Urmatorul pas este sa copiem roleplay-ul, intram pe poza cu roleplay, selectam patratul (a doua ustensila de pe bara de pe utilitati) dupa acesta selectati partea pe care o doriti sa o copiati, dupa aceea CTRL+X si mergeti pe documentul creeat pe care aveti poza artistica, si dati CTRL+V, pentru a o muta dupa bunul plac selectati prima ustensila de pe bara de utilitati. Urmatorul pas este sa facem ca scrisul roleplay sa nu mai aiba acel fundal negru, selectam magic tool-ul, bacheta magica dupa bara de utilitati. (daca nu o aveti selectati cu click dreapta a patra ustensila si selectati magic tool), adica a patra ustensila, pe langa acest lucru la magic tool sus deasupra locului unde este scris numele documentelor deasupra acestora cand avem magic tool-ul selectat avem tolerance, anti-alias, contiguous si sample All Layers, tolerance pe 0 si restul debifat. Mergem cu bagheta pe coltul roleplay-ului pus pe documentul creeat cu artistica si apasam click stanga, dupa aceea DELETE. Astfel o aveti facuta, nu uitati daca aveti de exemplu roleplay, un anunt si din nou roleplay pe poza cu roleplay trebuie sa le luati pe rand. Pentru a o salva trebuie sa mergem la File->Save as, selectam locul unde sa il salvam si punem ca format .PNG pentru a nu intampina problema. Sper sa va fie de ajutor! 

Videoclip: 

Edited by Drex
1 person likes this

Videoclipul nu este disponibil, din pacate.

Insa, multumim de tutorialul in format 'text' :)

2 people like this

Multumim!

1 person likes this

Este bun si ala Maestru dar pe acela nu poti face atat de multe ca pe Photoshop.

On 1/12/2019 at 8:17 PM, Drex said:

Este bun si ala Maestru dar pe acela nu poti face atat de multe ca pe Photoshop.

ala e facut  sa faci doar poza si sa scri roleplay, nu sa editezi chesti, daca vrei doar sa pui chatu recomand lsrp+